Móda optikou muže

2. března 2013 v 18:01 | James |  *Všechno možné*
Ahoj =)
Dneska vám opět přináším delší článek, který jsem ale tentokrát nepsala já. Napsal ho můj kamarád. Říkala jsem si, že je fajn si čas od času přečíst názor chlapa. Takže, směle do čtení a do komentářů!!!Plesová sezóna vrcholí a s ní i ideální příležitost pro módně zaměřené weby zacílit na outfity jejich návštěvníků. Ačkoliv nepředpokládám, že by tento blog četli v hojnějším počtu zástupci "silnějšího" pohlaví, budu se snažit zaměřit v článku právě na ně a Vy, jejich přítelkyně, milenky a manželky pak již můžete přispět svojí trochou do mlýna a informace jim (jako obvykle) nenápadně popostrčit. Upozorňovat své mužské kamarády na nedostatky přímo v akci je totiž vedle zjevné netaktnosti naprosto k ničemu. Stejně tak pochopitelně uvítám jakoukoliv reakci na téma, co se Vám, ženám na mužích ve společnosti líbí a vice versa. Tak tedy o mužích, bez mužů …

V první řadě je nutno uznat, že se oblékání mužů nikoliv pouze na plesech, ale kdekoliv "venku" během posledních let podstatně zlepšilo. Pomyslná úroveň potom pochopitelně roste s významem společenské akce či profese dotyčného, velikostí města, sociálním statusem, příjmovou hladinou apod. Ono se také pochopitelně mužským návštěvníkům mysliveckého plesu v Horní Dolní velmi špatně vysvětluje, že se budou ve vlněném saku mnohem méně potit, když ho řada z nich po pár hodinách všeobecného veselí pozvrací nebo roztrhne při rvačce se sousedem. Rád bych se ale přeci jen pustil do vytyčení několika bodů, které pozvednou na pomyslném žebříčku toho vašeho zase o stupínek výš.

Aniž bychom si to uvědomovali, my muži máme v otázkách odívání jednuzásadní výhodu a tou je fakt, že pro běžného muže neexistuje něco, čemu se v ženském světě říká módní trendy. Flemmingovy příběhy ze světa agenta 007 se točí již přes šest desetiletí a v pomyslném případě, že si ten váš vezme Jamesůvoutfit třeba z Conneryho Diamantů, výsledek bude s největší pravděpodobností velmi dobrý. O tom, jak by naše hypotetická situace dopadla s vámi, si už každá domyslí. Móda jde mimo nás a to je jedině dobře, nemáme na ni čas, chuť ani genetické dispozice. Zatímco ženský svět je ovládán dynamickou módou, v tom mužském panuje prvek statický - styl. Mužský styl se nemění z léta na léto, dokonce ani z desetiletí na desetiletí a jeho prvky jsou vesměs jednoduché, neměnné a při zvládnutí jejich použití nesmírně efektivní. Následující trojce bodů nechť slouží jako základní rámec mužského stylu. Avantgardní umělci a zarytí odpůrci establishmentu mají pochopitelně výjimku.
1) OblekI ti největší odpůrci klasického mužského šatníku většinou pochopili výhody a kouzlo saka. Sako je mužskou zbraní srovnatelnou s vagínou a podpatky. Oproti shora uvedeným má však jednu zásadní výhodu. Sako totiž nemusíte v praxiumět používat. Stačí dobře si vybrat, zbytek udělá po staletí zdokonalovaný krejčovský um za vás.Dobře střižené sako zesiluje ramena, zeštihluje pas a zakryje případný pivní pupek. Krom toho působí nesmírně stylově. Samotné sako se hodí prakticky ke všemu a k jakékoliv semi-formální i neformální příležitosti. K příležitostem formálním volíme celý oblek, ve zvláštních případech pak smoking.Pro muže všech věkových kategorií jsou při výběru obleku zásadní dva ukazatele. Střih a materiál. Pro studenty a další nízkopříjmové skupiny potom pochopitelně i cena, která bohužel hlavně s druhým z výše uvedených značně souvisí.Ačkoliv je výběr materiálu zcela zásadní - zvlášť pro ty, kteří chtějí nebo musí nosit oblek i jiným způsobem, než ke konkrétní příležitosti na ples a do divadla, nebudu se jím v rámci tohoto článku zdržovat. Stejně tak záměrně vynechám ze strachu o čtenáře i cenu a z větší části i střih. Za připomínku stojí jen obecné "tipy" pro nošení saka či obleku. Co se barvy týče, čím formálnější událost, tím tmavší oblek. V případě, že neplánujete mít obleků více, je pravděpodobně nejuniverzálnější barvou z pochopitelných důvodů tmavě šedá, nic se nedá pokazit ani tmavě modrou. Evergreenem tématu je zapínání a rozepínání. Stojící muž musí mít sako zapnuté krom posledního (nejnižšího) knoflíku. U dražších obleků tímto nedostojí pouze historické tradici, nýbrž i záměrům krejčího, který rozepnutému knoflíku přizpůsobil střih. V sedě si můžeme (jednořadé) sako rozepnout, ovšem pozor na třídílné obleky - vesta se nerozepíná nikdy. Druhá poznámka se potom týká délky rukávů. Naprostá většina českých mužůse nikdy nezamyslela nad tím, proč se vlastně všechny ty zdobené manžety a manžetové knoflíky dělají. Suma sumárum, na rozdíl od jiných mužských zbraníje přílišná délka u rukávů spíše na škodu. Vykukující kontrastní lem košile je, věřte tomu nebo ne, nesmírně elegantní.2) Košile a doplňkyI o košili, kravatě a dalších doplňcích by se dalo napsat mnohé a jsem si vědom, že valná většina z vás se na toto místo už nemusela dočíst. Tak tedy stručně. Střih, materiál, barevné kombinace, vzory, druhy límečků, druhy manžet … Pokud se chcete vyhnout jakémukoliv přemýšlení, čistě bílá košile s klasickým límečkem, černá slim kravata. Šmitec (proč to asi všichni ti fotbalisté při přebírání cen nosí …).V rámci nezbytného minima bych ještě rád všem mafiánům z průmyslovek připomenul, že tmavá košile ve spojení se světlou kravatou v 99% případů prostě nevypadá dobře. Bez urážky.3) Boty

Ačkoliv mi moje nynější přítelkyně zarputile tvrdí opak, udržované, čisté a kvalitní kožené boty vypovídají o lecčem. Základem k tmavému obleku jsou pochopitelně boty černé. Hnědé boty s hnědými doplňky jsou pak poněkud "vyšší dívčí", mají ale o chlup větší potenciál a v mnoha případech, zvláště ve spojení se světlejšími obleky nebo k jeanám vypadají vyloženě lépe. Pro začátečníky jsou ale zásadní pouze dvě pravidla a) nechat doma DC Shoes, b) nemít je zasrané jako Miloš Zeman.

Někdy je to až absurdní, ale šaty opravdu v mnoha případech a na mnoha místech "dělají člověka". Pokud ale necháme stranou zvláštní skupiny "funkčního" oblečení, představují šaty pouze a jen určitou estetickou hodnotu srovnatelnou třeba s tím, jak má kdo uklizeno v kuchyni. Nebylo by proto správné je zásadním způsobem přeceňovat. Ačkoliv totiž móda či styl dává i do rukou naprostých idiotů možnost beze slova a na dálku zaujmout či imponovat, základem bylo, je a bude nebýt idiot.
Děkuji za přečtení
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama